DBI - SID Dzień Bezpiecznego Internetu - Safer Internet Day

Dnia 7 lutego 2023 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji Samorząd Szkolny pod opieką pań Doroty Sugier i Aldony Pawlak przygotował happening, który miał zapoznać społeczność szkolną z zagrożeniami, jakie mogą kryć się w sieci. Młodzież podczas przerw skandowała hasła o bezpiecznym zachowaniu w internecie. Prezentowała również plakaty związane z tym zagadnieniem.




W ramach projektu "Shall we play a game?" na Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 przygotowaliśmy grę planszową Safer Internet Day, uczniowie napisali wiersz oraz go wyrecytowali.

Wspólnie z Samorządem Uczniowskim uczniowie projektowi przygotowali ulotki "Jak Bezpiecznie korzystać z Internetu?", z którymi można się zapoznać na terenie szkoły - korytarze oraz kącik Erasmus+. Najlepsza ulotka wzięła również udział w konkursie eTwinning.


https://www.flipsnack.com/EB77CC5569B/safer-internet-day-2022.html








https://youtu.be/Ky1_gD5KQpQ



Dnia 18 lutego 2021 w świetlicy szkolnej wychowawcy wraz z uczniami klas I-III, obchodzili „Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to święto obchodzone w całej Europie. Zostało wprowadzone z inicjatywy Komisji Europejskiej, mającej na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Na początek zajęć, uczniowie zostali zapoznani z krótkometrażowymi filmami- „kreskówki sieciaków”, które pokazały niebezpieczne sytuacje w sieci. Przeprowadzona pogadanka na temat zagrożeń, zakończyła się wspólnym stworzeniem kodeksu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zakończenie dzieci podpisały traktat w którym umieszczone były zasady bezpieczeństwa zobowiązując się do przestrzegania ich. Wszystkie materiały z zajęć i prace dzieci zostały umieszczone na gazetce szkolnej świetlicy. 






W ramach konkursu "Cała Polska Programuje" w ramach CodeWeek 2020 uczniowie prouszali zasady bezpiecznego Internetu:

Bezpieczni w sieci filmik

https://youtu.be/cR4LB1YxhNk

W sieci nie wszystko jest takie, jakie wygląda na pierwszy rzut oka, nie zawsze osoba, z którą rozmawiamy jest tą osobą, za którą się podaje, nie zawsze informacje, które pojawiają się w internecie są prawdziwe. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie środki ostrożności warto zachować korzystając z internetu. Roboty Ozobot, to roboty typu line follower, czyli poruszające się po linii. Jeśli roboty nie otrzymają od nas informacji, jak mają się zachować na skrzyżowaniu, to pojadą losową drogą. Wstawiając kody - sekwencje małych, kolorowych kwadratów, możemy zadecydować o tym, co stanie się z robotem. Na tych zajęciach wykorzystaliśmy właśnie tę losowość. Uczniowie narysowały sieć komputerową (przecinające się linie). Na końcu każdej linii (to była jakaś osoba w sieci) wstawili kod zawróć na końcu linii”. Nie wstawialiśmy innych kodów. Obserwowaliśmy jak poruszał się robot, do kogo zajechał na początku, kogo odwiedził w dalszej kolejności.


 




DBI 2020 odbyło się 11 lutego 2020 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Ta edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcała wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcieli podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

W naszej szkole prowadzone były działania wspólne szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców..

Prezentacja z działań szkoły:

https://youtu.be/MhE6bKxSlu4   


Prezentacja z działań w ramach eTwinning i Erasmus+

https://view.genial.ly/5f3b7b10318bda0d05e85a11/presentation-sid-2020-sp-6-siedlce-katarzyna-drabarek

https://view.genial.ly/5f3b7b10318bda0d05e85a11/presentation-sid-2020-sp-6-siedlce-katarzyna-drabarek


 

Świetlica szkolna:

 

 

 

 


DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. "Together for a better internet"Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

Respect, Responsibility, Reasoning and Resilience.

In the spirit of the Safer Internet Day 2019 theme ‘Together for a better internet’, we are encouraging all to collaborate with their communities and support each other in developing the critical skills required for navigating the online world. These skills can help us in all areas of life, online and off. We call them the 4Rs of Online Safety…
  • Respect– I treat myself and others the way I like to be treated.
  • Responsibility – I am accountable for my actions and I take a stand when I feel something is wrong.
  • Reasoning – I question what is real.
  • Resilience – I get back up from tough situations.

 

W obchody DBI 2019 włączy się również świetlica szkolna:

W roku 2019 również planowane są zajęcia w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Zostanie zorganizowany dzień otwarty z udziałem rodziców i nauczycieli, podczas którego, dzieci będą uczyły się bezpiecznego korzystania z mediów i Internetu w formie ciekawych zabaw i w praktyce korzystając z tabletów.



DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem  
"Create, connect and share respect: 
A better internet starts with you"

„Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”
 Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

8 marca 2018 miałam przyjemność podzielenia się aktywnościami podejmowanymi w ramach świętowania Bezpiecznego Dnia Internetu podczas webinarium w grupie eTwinnning eSafety. Poniższa prezentacja zawiera skrót naszych działań :) i p. Asi Cybulskiej :)
https://issuu.com/katarzynadrabarek/docs/dbi_2018_katarzyna_drabarek.pptx

W obchody Bezpiecznego Dnia Internetu 2018 aktywnie włączyła się świetlica szkolna:


1.      W  roku 2018, z inicjatywy Joanny Cybulskiej, Anny Ługowskiej i Magdaleny Tandeckiej, świetlica szkolna brała udział w projekcie Dzień Bezpiecznego Internetu. Wykonane zostały plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Osoby odpowiedzialne za organizację tego wydarzenia zaprojektowały i wydrukowały broszurę informacyjną, w której zawarte zostały najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a także polecane dla dzieci aplikacje na tablet lub smartfon. 23.02.2018 roku została przeprowadzona lekcja otwarta, na którą zaproszono rodziców i nauczycieli. Dzieci wyszukiwały w Internecie informacje, z różnych materiałów wykonywały wirusa internetowego, rozwiązywały krzyżówki i quizy, na tabletach korzystały z bezpiecznych i odpowiednich do wieku aplikacji. 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz