Zagraj i zostań Asem Internetu.
Interlandia to gra przygodowa, dzięki której poznawanie zasad bezpieczeństwa w internecie i odpowiedzialnego udziału w internetowej społeczności to interaktywna zabawa. W trakcie gry dzieci zmagają się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami. W ten sposób uczą się, jak sobie z nimi radzić w realnym świecie.
Poradnik dla rodziców "Dziecko w Internecie"
bezp-wsieci-poradnikdlarodzicw-_250126_182857(1).pdf
Czy dziękować za propsy i za hejty? Lekcja o cyberprzemocy.
14.11.2024 r., godz.: 8:55-9:40 odbyła się lekcja "Czy dziękować za propsy i za hejty? Lekcja o cyberprzemocy."Osoba prowadząca: Marta WojtasLekcja była przeznaczona dla wszystkich uczniów i uczennic w wieku 13+. Klas 7 i 8.
Mój Dobrostan
#SzkolneWebinariumeTwinning2024
W dniu 17 kwietnia 2024 uczniowie klas siódmych wraz z nauczycielami wzięli udział w Szkolnym webinarium eTwinning 2024 "MÓJ DOBROSTAN", organizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży przez Krajowe Biuro eTwinning. To była wyjątkowa lekcją online poprowadzaną przez eksperta podczas której uczniowie mieli okazję poruszyć tematy:
Dobrostan czyli co...
Moje zasoby - w SMART-owym wydaniu
Self care - Jak to robić?
Dziękujemy #eTwinning za organizację a naszym uczniom i nauczycielom za zaangażowany udział. 
W dniu 17 kwietnia 2024 uczniowie klas siódmych wraz z nauczycielami wzięli udział w Szkolnym webinarium eTwinning 2024 "MÓJ DOBROSTAN", organizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży przez Krajowe Biuro eTwinning. To była wyjątkowa lekcją online poprowadzaną przez eksperta podczas której uczniowie mieli okazję poruszyć tematy:
Dobrostan czyli co...
Moje zasoby - w SMART-owym wydaniu
Self care - Jak to robić?
Dziękujemy #eTwinning za organizację a naszym uczniom i nauczycielom za zaangażowany udział.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024
6 lutego 2024 w świetlicy szkolnej obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu . Świetliczaki i Wychowawcy zrealizowali dużo wspaniałych inicjatyw z tej okazji:
- wyświetlone zostały filmy edukacyjne "Cyberbezpieczni"
- przeprowadzono pogadanki na temat zagrożeń oraz zasad bezpieczeństwa w Internecie
- wspólnie stworzyliśmy tarczę antywirusową
- uczniowie wykonali zadania z kodowania poznając najważniejsze pojęcia związane z zagrożeniami
Wszyscy wspólnie mogliśmy wymienić się nie tylko zdobyta wiedza ale również swoimi doświadczeniami.
W dn. 16.02.2024 r. klasa 7 B w ramach programu Bezpieczny Internet wzięła udział w lekcji on-line pt. Jak radzić sobie z dezinformacją? Lekcję przeprowadziła pani Patrycja Przesmycka z Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Jakie mamy wnioski po tej lekcji? Jeśli chcesz korzystać świadomie z Internetu – włącz myślenie!
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023
W dniach 6-10 luty w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada na 7 lutego 2023r. Zorganizowane warsztaty na lekcjach wychowania do życia w rodzinie miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie ich z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach, nasza szkoła również zgłosiła inicjatywę obejmującą szereg działań.
Na lekcjach wychowania do życia w rodzinie w klasach: IV, V, VI, VII, VIII zostały przeprowadzone dyskusje dotyczące filmów edukacyjnych m. in. „Historia Kasi”; „Historia Kosia”; „Historia Wiki”; „Jakie ślady zostawiamy w internecie?”, „Gdy Internet jest ważniejszy od babci” oraz „ Uzależnienie od Internetu” itp. na podstawie, których wspólnie z uczniami powstały zasady bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie klas IV i V mogli się wykazać plastycznymi zdolnościami projektując kodeks prawidłowego postępowania w Internecie oraz rysując swoje propozycje pt. „ Mądry wybór w świecie gier”. Wykazali się również uczniowie klasy VI, którzy zaangażowali się w wykonanie gazetki w jednej z sal naszej szkoły. Na zakończenie każda klasa miała możliwość rozwiązania internetowego testu wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci.
Spotkanie dla rodziców "Jak reagować na zagrożenia w świecie realnym i wirtualnym?"
W ramach kampanii Urzędu Miasta Siedlce Widzę-rozmawiam-reaguję realizowanej prze IPA, SP11, CKU i Komendę Miejską Policji w Siedlcach w naszej szkole odbyło 31 stycznia w godzinach 16:30-17:00 na dużej sali gimnastycznej się spotkanie dla rodziców z nadkomisarz Agnieszką Świerczewską na temat: Jak reagować na zagrożenia w świecie realnym i wirtualnym.
Dnia 7 lutego 2023 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji Samorząd Szkolny pod opieką pań Doroty Sugier i Aldony Pawlak przygotował happening, który miał zapoznać społeczność szkolną z zagrożeniami, jakie mogą kryć się w sieci. Młodzież podczas przerw skandowała hasła o bezpiecznym zachowaniu w internecie. Prezentowała również plakaty związane z tym zagadnieniem.
W ramach projektu "Shall we play a game?" na Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 przygotowaliśmy grę planszową Safer Internet Day, uczniowie napisali wiersz oraz go wyrecytowali.
Wspólnie z Samorządem Uczniowskim uczniowie projektowi przygotowali ulotki "Jak Bezpiecznie korzystać z Internetu?", z którymi można się zapoznać na terenie szkoły - korytarze oraz kącik Erasmus+. Najlepsza ulotka wzięła również udział w konkursie eTwinning.
https://www.flipsnack.com/EB77CC5569B/safer-internet-day-2022.html
https://youtu.be/Ky1_gD5KQpQ
Dnia 18 lutego 2021 w świetlicy szkolnej wychowawcy wraz z uczniami klas I-III, obchodzili „Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to święto obchodzone w całej Europie. Zostało wprowadzone z inicjatywy Komisji Europejskiej, mającej na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Na początek zajęć, uczniowie zostali zapoznani z krótkometrażowymi filmami- „kreskówki sieciaków”, które pokazały niebezpieczne sytuacje w sieci. Przeprowadzona pogadanka na temat zagrożeń, zakończyła się wspólnym stworzeniem kodeksu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zakończenie dzieci podpisały traktat w którym umieszczone były zasady bezpieczeństwa zobowiązując się do przestrzegania ich. Wszystkie materiały z zajęć i prace dzieci zostały umieszczone na gazetce szkolnej świetlicy.
W ramach konkursu "Cała Polska Programuje" w ramach CodeWeek 2020 uczniowie prouszali zasady bezpiecznego Internetu:
Bezpieczni w sieci filmik
W sieci nie wszystko jest takie, jakie wygląda na pierwszy rzut oka, nie zawsze osoba, z którą rozmawiamy jest tą osobą, za którą się podaje, nie zawsze informacje, które pojawiają się w internecie są prawdziwe. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie środki ostrożności warto zachować korzystając z internetu. Roboty Ozobot, to roboty typu line follower, czyli poruszające się po linii. Jeśli roboty nie otrzymają od nas informacji, jak mają się zachować na skrzyżowaniu, to pojadą losową drogą. Wstawiając kody - sekwencje małych, kolorowych kwadratów, możemy zadecydować o tym, co stanie się z robotem. Na tych zajęciach wykorzystaliśmy właśnie tę losowość. Uczniowie narysowały sieć komputerową (przecinające się linie). Na końcu każdej linii (to była jakaś osoba w sieci) wstawili kod „zawróć na końcu linii”. Nie wstawialiśmy innych kodów. Obserwowaliśmy jak poruszał się robot, do kogo zajechał na początku, kogo odwiedził w dalszej kolejności.
DBI 2020 odbyło się 11 lutego 2020 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Ta edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcała wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Podczas obchodów DBI 2020 organizatorzy chcieli podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
W naszej szkole prowadzone były działania wspólne szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców..
Prezentacja z działań szkoły:
Prezentacja z działań w ramach eTwinning i Erasmus+
https://view.genial.ly/5f3b7b10318bda0d05e85a11/presentation-sid-2020-sp-6-siedlce-katarzyna-drabarek
Świetlica szkolna:
DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. "Together for a better internet"Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.
Respect, Responsibility, Reasoning and Resilience.
In the spirit of the Safer Internet Day 2019 theme ‘Together for a better internet’, we are encouraging all to collaborate with their communities and support each other in developing the critical skills required for navigating the online world. These skills can help us in all areas of life, online and off. We call them the 4Rs of Online Safety…
- Respect– I treat myself and others the way I like to be treated.
- Responsibility – I am accountable for my actions and I take a stand when I feel something is wrong.
- Reasoning – I question what is real.
- Resilience – I get back up from tough situations.
W obchody DBI 2019 włączy się również świetlica szkolna:
8 marca 2018 miałam przyjemność podzielenia się aktywnościami podejmowanymi w ramach świętowania Bezpiecznego Dnia Internetu podczas webinarium w grupie eTwinnning eSafety. Poniższa prezentacja zawiera skrót naszych działań :) i p. Asi Cybulskiej :)
https://issuu.com/katarzynadrabarek/docs/dbi_2018_katarzyna_drabarek.pptx
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz